Kritické místo - játra

 

Autoři:            Klaus-Rainer Tollner (biolog)

                        Manfred Hassel (dipl. ekolog)

 

Nejdůležitější tělesný orgán pro látkovou výměnu jsou játra.

V zásadě jsme dospěli k tomu, že tělo holuba, především poštovního holuba, během života potřebuje: především živiny jako bílkoviny, tuky, sacharidy a minerálie a další důležité látky, ke kterým patří například enzymy a vitamíny.

 

V každém případě musí všechny tyto látky tělo zase opustit. Nejtěžší práci musí odvést játra a také ledviny. Pokud tyto látky v těle zůstávají, tělo je nedokáže bezezbytku a rychle odstranit, je pokles výkonu otázkou několika málo dní nejvýše týdnů. Problém je v tom, že mnohé látky se látkovou výměnou v těle transformují na nebezpečné meziprodukty, ty negativně ovlivňují orientaci a mohou vést ke ztrátě touhy k návratu. Proto musí být tyto látky co nejrychleji odstraněny z těla.

 

Už jste o tom někdy přemýšleli?

Už jste někdy játrům a ledvinám pomohli? Pláčou často. Je to vidět na namodralém prsním svalu a šupinkách na kůži. Takový holub se nikdy nedostane do špičkové formy. K ozdravění potřebuje tento holub Ostropestřec mariánský a Mikrořasy.

 

Nejdůležitější tělesný orgán pro látkovou výměnu jsou játra.

Je to velký, kompaktní orgán. U holuba o celkové váze 500 g váží játra asi 15 g. Probíhá zde mnoho chemických procesů. V podstatě se dají přirovnat k chemické továrně. Sice je to k neuvěření, ale podobná továrna by musela mít gigantické měřítko a stejně by nedokázala jejich výkon plně nahradit.

V játrech probíhají tisíce chemických procesů současně, bez toho, že průběh jednoho ruší druhý. Neuvěřitelné! Kdo už játra jedl, zná tu nasládlou chuť. Za tu játra vděčí úloze zásobárny a distributora cukru. Produkují glykogen, to je zásobní forma cukru, ukládají jej pro dobu až v těle vznikne poptávka. Bez jater nemůže tělo s energií rovnoměrně hospodařit. Další funkci jater zná také každý: je to produkce žluči, která je nepostradatelná především při přeměně tuků.

Ale to jsou jen dva výkony z tisíců, které musí játra provádět. Všechny součásti živin absorbované střevním traktem musí játra přepasírovat. Mnohé jsou zde transformovány v látky vlastní stavby těla, bílkoviny, lecitin, cholesterin, hormony, vitamíny a téměř všechny tato látky jsou játra schopny, přinejmenším dočasně a v omezeném množství, také uložit.

 

Játra vykonávají nejtěžší práci.

Krmení není žádná božská mana. Žádná rostlina, žádné zrní není dnes vypěstováno a uskladněno bez použití pesticidů a herbicidů. Jsou to jedy proti hmyzu, roztočům, plísním a takzvaným plevelům. Tyto jsou pak ve velmi omezeném množství obsaženy v půdě a také v zrní. Ale mnohé trošky tvoří mnoho.

Další skupina jedů je zvláště zákeřná. Nelze je vidět, nejsou cítit, nelze je ochutnat, holubi žerou zrní bez váhání. Tyto jedy se dají tušit či předvídat pokud výkony neodpovídají, nebo pokud pokles následuje po změně krmení. Jsou to plísňové jedy jako aflatoxin nebo ochratoxin a mnohé další, které plísně vytváří. Obilí bývá napadeno často již během zrání a skladování. Játra se s tím musí vypořádat a proto často potřebují pomoc.

 

Játra často dosáhlou na hranici svých možností.

Přestože jsou holubi stále silně zatíženi mnoha různými a nebezpečnými chemickými sloučeninami, především takovými, které nejsou přírodního původu, přesto to nějak překonávají. Za to můžeme děkovat játrům. No a ledviny mají za úkol vyloučit to co játra dodaly. Oba orgány pracují „ruku v ruce“ a očisťují tělo.

Játra poštovního holuba jsou takto velmi zaměstnány, při spalování bílkovin zpracovávají vyprodukovaný dusík, ten pak může být jako kyselina močová odstraněn (bílá čepička na trusu). Pokud to není včas provedeno, dojde k okyselení krve a výsledkem je těžká svalová únava, mnohdy s poškozením svalových vláken.

Čím více jedů, tím vyšší zatížení jater. Ta musí za každých podmínek úkol zvládnout, udělat v těle pořádek, v buňkách a orgánech, dřív než dojde k jejich poškození. Tak může vzniknout něco jako zácpa. Játra jsou přetíženy, a den má jen 24 hodin a týden jen 7 dní. No a přesně tuto zácpu signalizuje namodralý prsní sval a šupinky na kůži.

 

Kdo vykonává nejtěžší práci, potřebuje nejvíc energie.

Játra spotřebují extrémně vysokou porci energie, téměř 25% z celkové tělesné spotřeby. To často vede k velkému problému poštovních holubů.

K přípravě energie mají tělesné buňky speciální „továrny“ které se jmenují mitochondrie. V každé buňce jich je několik set, ale v buňkách jater a mozku se tento počet zvyšuje na víc jak 2000. V nich jsou zásobní energetické látky, uhlohydráty a tuky spalovány a energie uvolněna.

Každé spalování ale potřebuje kyslík. Tím víc, čím vyšší je pracovní zatížení. Čím větší množství energie je tedy zapotřebí, tím více kyslíku musí být doručeno.

 

Játra odebírají tělu kyslík.

Játra si berou kyslík, který odeberou tělu, tolik kolik potřebují, a systémem „ber kde ber“. Strhávají ho na sebe dokud nedosáhnou hranice svých schopností. Odebírají jej například svalstvu. Poznáte to lehce na barvě prsního svalu, pokud je zbarven mírně do modra. Nohy jsou studené. Prachové peří odpadává. Tělo se zcela koncentruje na práci jater, protože nejdůležitějším úkolem teď je ochránit tělní buňky od otravy. Pro výkon nemá tělo žádné rezervy. Pokud je práce jater nedostatečná a škodliviny se nedaří odstranit je tělo dříve či později ztraceno. Otrávené buňky, oslabený imunitní systém, snížená vitalita, špatný růst holoubat, mnohem delší regenerace, mizerné výkony. Holub podlehne lehce jakékoliv infekci, nebo jednoduše zůstane na trati. Medikamenty mohou tento proces jen na krátkou dobu přerušit, protože tělo holuba bude brzo znovu plné škodlivin. Jak může chovatel pomoci?

 

Nejlepší pomoc nabízí Ostropestřec mariánský (Silybum marianum).

Jeho tmavě hnědá až černá semena, ne větší než semeno konopí, obsahují účinnou látku Silymarin. A o ten tu právě jde. I v případě zdánlivě beznadějných případech a pří těžkých otravách může silymarin ještě pomoci. Tyto výsledky jsou podloženy praxí, ale také mnoha odbornými výzkumy.

Silymarin je však obsažen jen ve zdravých a plných semenech. Zdůrazňujeme to proto, že ostropestřec je náchylný k tomu vytvářet dutá neoplodněná semena. Ta neobsahují vůbec nic. Ani olej z těchto semen vylisovaný neobsahuje potřebný Silymarin.

Nejúčinnější je vysoce koncentrovaný extrakt, tekutý nebo v práškové formě, který je nejlépe podávat na krmivo. Extrakty pak mají také tu výhodu, že přesně víte kolik účinné látky obsahují. Obsah Silymarinu by měl být nejméně 10%, lepší jsou koncentrovanější.

 

Mikrořasy podporuje čištění organismu.

Spirulina a Chlorella jsou nejznámější, ale také nejdůležitější mikrořasy, účinné především při odstraňování těžkých kovů z organismu. Vykonávají však pro holuby mnohem více. Jsou ideálním dodavatelem vitamínů, nabízí organismu v chlorofylu obsažený organický hořčík, který je mimo jiné nezbytný pro tvorbu svalstva, zajišťují organismu aminokyseliny a podporují krevní obraz.

 

Kůry ostropestřcem a mikrořasami.

Pokud pozorujete známky špatné funkce nebo poškození jater, je vhodné provést kůru, nejlépe před začátkem závodů. Podáte koncentrát ostropestřce a mikrořasy po dobu pět dnů. Pak pět dnů pauzu, během které by měli holubi mít dostatek čistících nebo urologických čajů. Potom kůru i čaje opakujte. V mnoha případech dojde už po první aplikaci v viditelnému zlepšení vzhledu prsního svalu. Sval zesvětlí a získá zase růžové zbarvení, játra se uzdravují.

U závodících holubů můžete tuto kombinaci aplikovat při třech krmení po závode, případně i trvale. Holubi se vám odvděčí pevným zdravím a lepšími výkony.

 

 

 

 

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

 

Příroda nabízí i další pomoci.

Již několik století jsou některé byliny známé jako účinná pomoc při trávení a podpora funkce jater. Patří k nim řebříček (Achillea millefolium), pelyněk (Artemisia vulgaris) a zeměžluč (Centaurium erytraea). Tyto tři by měly být obsaženy v čistícím čaji. Pomoc pro ledviny nabízí zcela mimořádně fazol (Phaseolus spec.) a přeslička rolní (Equisetum arvense).

 

 

 

 

Die Brieftaube 

Překlad: Ing. Jaroslav Novotný